Najlepší kraj bieleho vína v Taliansku

Nádza sa na severovýchode Talianska v známej vinárskej oblasti Friuli Venezia Gullia. Collio je jedno z najlepší a najznámejších miest pre pestovanie bieleho vína v Taliansku. Objíma hranicu so Slovinskom a raritou je, že na slnkom zaliatych pahorkoch sa stretávajú kultúry Talianska, Slovinska a Rakúska. 

Svetová sláva vín z oblasti Collio sa začala písať v roku 1869, kedy francúzsky gróf Theodore de la Tour predvídal potenciál tohto miesta. Collio sa mu zapáčilo natoľko, že sa tu usadil a začal naplno realizovať svoju vášeň pre vinohradníctvo, pričom vychádzal z moderných vinársky techník z Francúzska.

Collio má ideálne vegetačné podmienky pre pestovanie viniča, vďaka čomu je chuť bieleho vína z tejto oblasti špecificky famózna. Julské Alpy chránia pred mrazom, zatiaľ čo vánok z Jadranského mora stimuluje dozrievanie hrozna. 

Úplne najlepším faktorom je pôda, ktorá stojí za vynikajúcim vínom z Collio. Tvoria ju vrstvy sliene a pieskovca, čo dáva vínu charakteristický punc energie minerálov a slanosti.  

Collio je domovom niektorých najväčších výrobcov bieleho vína, ako je Russiz Superiore, Borgo del Tiglio, Jermann a oranžových vín Radikon a Gravner.